zdroj: pixabay.com
Chrápání

Řešení chrápání - pomůže laserová operace?

Michaela Chylková
27.09.2015

Chrápání trápí zhruba 40 procent lidí, s věkem toto číslo ještě prudce narůstá. Svou roli hraje řada faktorů - dědičnost, nadváha, kouření, alkohol i poloha při spánku. Velmi častou příčinou však bývá nález na měkkém patře, který nelze řešit jinak než operativně.

Odstranění chrápání laserem

Před samotnou operací je nezbytné stanovit příčinu chrápání a provést důkladné ORL vyšetření a spánkovou monitoraci, aby se bezpečně prokázalo, že pacient netrpí apnoickým syndromem. Jen v případě, že se po ORL vyšetření jedná o nález na měkkém patře, kdy je potřeba korigovat ochablý okraj měkkého patra a prodlouženého čípku, je vhodná laserová operace.

Co obnáší laserová operace

Jde o šetrný ambulantní zákrok, který trvá v průměru 15 minut, a neomezuje pacienta v běžném životě, není nutná ani pracovní neschopnost. Zákrok se provádí v místním znecitlivění (lokální anestezie) a pocity bolestivosti po operaci bývají nejčastěji přirovnávány k potížím při silné angíně. Trvají individuálně dlouhou dobu (cca 1 - 2 týdny) a pacient musí po tuto dobu upravit stravovací návyky a konzumovat měkká jídla, plusem navíc je, že pacient v této době i pár kilo zhubne.

Důvod laserové operace - jde o zdraví!

Hlavním důvodem laserové operace je řešení zdravotních problémů spojených s chrápáním, v prvé řadě tedy nejde o odstranění nepříjemného zvukového projevu, který je zejména pro okolí na obtíž.

Laserová operace LAUP je celosvětově a dlouhodobě nejefektivnějším zákrokem a vede k výraznému snížení či vymizení chrápání až u 80 - 90 % pacientů. Výhoda navíc - není třeba ji opakovat.

Co se děje při chrápání? Proč je zdraví nebezpečné?

Ve chvíli, kdy chrápající člověk přestane dýchat (tzv. apnoické pauzy), dochází k nedostatečnému okysličování mozku, díky němuž může v krajních případech dojít až k infarktu myokardu.

Když laserová operace není vhodná, přichází RTIF

RadioFrekvenční Indukovanou Termoterapii (RFIT) volíme, pokud je potřeba "zvednout" celé měkké patro, a to bez korekce jeho okraje. Podstatou je použití radiofrekvenční vlny s frekvencí 500 kHz. Po zavedení sondy do tkáně se radiofrekvenční signál mění v teplotu max 80 °C a v následujících šesti týdnech dochází k pomalé resorpci tkáně a zmenšení jejího objemu v místě aplikace. V pooperačním průběhu trvá krční dyskomfort cca 3 - 4 dny. RFIT měkkého patra je nutno opakovat za 6 týdnů po původním zákroku. Celková úspěšnost je zhruba 80 %. Tato metoda se používá také při korekci nadměrně velkého kořene jazyka, hypertrofie nosní sliznice a hypertrofie tonsil (krční mandle).

Cena operace je okolo 10 000 - 12 000 Kč, záleží na zvolené klinice.

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Koupání miminek v kyblíku - má to své výhody?
Nosní polypy

Další články

Oregano neboli dobromysl - bylinka pro chuť i pro zdraví
Bylinky

Oregano neboli dobromysl - bylinka pro chuť i pro zdraví

18.08.2015

Dobromysl obecná, známá také pod názvem oregano, k nám přišla z teplého Středozemí. Pěstujeme ji na slunných místech našich zahrádek a najdeme ji i na loukách. Právě ta dovážená, r ...